Materiały, których używamy

Drewno

Drewno

Beton

Beton

Filament

Filament

O procesie tworzenia lamp betonowych, czyli jak zaczynaliśmy.

Beton to nasze początki, od tego zaczynaliśmy. Lubimy proste, minimalistyczne formy. Beton wydał nam się idealnym surowcem, jest trwały i można z niego formować ciekawe kształty. Beton często, a może nawet głównie kojarzy się z surowymi wnętrzami, lofty, duże przestrzenie. W ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. W dość prosty sposób można z niego uzyskać interesujące formy, także w sztuce użytkowej.

Lampy betonowe od ósma trzydzieści są robione ręcznie w naszym domowym „warsztacie”.

Najpierw pomysł na papier. To jest zawsze początek wszystkiego. Wiszące, stojące, okrągłe czy smukłe. Rysujemy wszystko, poprawiamy, wybieramy.

sketch
formy

Żeby uzyskać zaprojektowany kształt musimy beton odpowiednio uformować. Właściwy kształt uzyskujemy dzięki silikonowym formom, które także sami przygotowujemy. Do gotowych form wlewamy odpowiednio przygotowana mieszankę i czekamy. Beton mineralny, którego używamy ma te wspaniałą właściwość, że zastyga w czasie około 1 godziny. Po wyciagnięciu z formy potrzebuje jeszcze kilku godzin, aby dobrze wysechł. Jeszcze tylko krótkie szlifowanie i oprawa lampy gotowa.

Każda oprawa jest nieco inna w swojej strukturze, to efekt procesu zastygania. Każda lampa jest dzięki temu wyjątkowa i niepowtarzalna.

Beton nie musi być zawsze szary. Odpowiednimi barwnikami możemy nadać mu dowolny kolor. Barwienie betonu, dodanie kolorowego kabla i właściwej żarówki sprawia, że betonowa lampa może świetnie wyglądać w niemal każdym wnętrzu, nie tylko surowym czy loftowym.

IMG_0037

Wydruk 3D w skrócie to morze możliwości pozyskanych dzięki nowoczesnej technologii i wiedzy. W połączeniu z kreatywnością projektantów, inżynierów czy artystów powstają zachwycające i praktyczne produkty. Takie jak lampa FLOWER. Warto zauważyć, że cechą szczególną, powstałą w procesie druku, jest niepowtarzalność produktów. Drobne różnice powstałe w trakcie drukowania są czymś naturalnym, a jednocześnie powodują, że każdy element zyskuje tym swój indywidualny "charakter".

Lampa Flower z beżową podstawą

Lampy 3D od ósma trzydzieści projektowane są w domowym studio w Gliwicach.

Ręczny proces projektowania lamp

Projektowanie ręczne. Papier przyjmie wszystko – w ten sposób poszukujemy, i kreujemy wstępny projekt. Inspiracji szukamy w naturze, wśród ikon designu, w sztuce.

Etap projektowania cyfrowego – bez komputera ani rusz, przydaje się też znajomość odpowiedniego oprogramowania i matematyki. W mojej ocenie to najdłużej trwający etap w procesie twórczym. Wymaga cierpliwości, skupienia i wiedzy.

Proces projektowania w Grasshopper
Wydruk na drukarce Prusa

Drukujemy – czyli materializujemy projekt cyfrowy.
Ten etap bywa stresujący. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, zdarzają się wpadki i błędy lub problemy techniczne. Projektowanie i drukowanie 3D to ciągła nauka. Kiedy jednak wydruk jest zgodny w projektem wtedy satysfakcja jest ogromna.
Z uwagą sprawdzamy każdy centymetr wydrukowanego produktu, by mieć pewność, że do naszych klientów trafiają wyroby najwyższej jakości.

Jeśli ostateczny produkt składa się z kilku drukowanych komponentów jak w przypadku lampy FLOWER, musimy jeszcze złożyć wszystkie elementy i upewnić się, że wszystko „leży jak ulał”. Warto zauważyć, że do złożenia lampy nie użyto żadnych śrub, nitów itp.

Beżowa podstawa z przewodem
Lampa Flower z beżową podstawą

Gotowe! Oddajemy w Twoje ręce efekt naszej pracy. Od pomysłu do gotowego produktu. Wierzymy, że nasze lampy doskonale uzupełnią aranżację Twojej przestrzeni.

Jeszcze słowo o materiałach, z których korzystamy.

Definicja filamentów jest niezwykle prosta, ponieważ mówi, że filament jest tworzywem termoplastycznym, którego używa się najczęściej w procesie wykonywania druku przestrzennego za pomocą metody osadzania topionego materiału.

W tym sposobie nanoszony materiał, który jest zwykłym tworzywem sztucznym, przeciska się przez specjalną dyszę dodatkowo ogrzaną do temperatury ułatwiającej jego topnienie.
Choć sam druk 3D jest wciąż uznawany za niwą technologię, to wspomniana wcześniej metoda została wynaleziona już w odległych latach 80. XX wieku, a już od lat 90. jest jedną z najbardziej znanych metod szybkiego prototypowania.

Do wytwarzania naszych produktów wykorzystujemy filamenty PLA, które są produkowane z surowców naturalnych. Filamenty PLA są zdecydowanie najpopularniejsze pośród wszystkich materiałów do druku 3D. Wszystko dlatego, że jest on względnie najłatwiejszy do druku, co nie oznacza, że jest w pełni bezobsługowy.

Ważne jest to, że wykorzystywane przez nas materiały są wykonane z surowców w pełni biodegradowalnych. Tworzenie nowych produktów powinno zawsze odbywać się z myślą o przyszłości naszej planety. W procesie drukowania nie są generowane odpady, materiał z np. nie udanych, uszkodzonych wydruków można wykorzystać ponownie. Korzystamy z filamentów pochodzących tylko od polskich producentów.

filamen
Updating…
  • Brak produktów w koszyku.