O materiałach, których używamy.
O procesie tworzenia lamp betonowych, czyli jak zaczynaliśmy?
Beton to nasze początki, od tego zaczynaliśmy. Lubimy proste, minimalistyczne formy. Ten materiał wydał nam się idealnym surowcem; jest trwały i można z niego tworzyć ciekawe kształty. Beton często – a może nawet głównie – kojarzy się z nowoczesnymi wnętrzami, loftami i obszernymi przestrzeniami. W ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Także w sztuce użytkowej można z niego wyczarować interesujące przedmioty.
Lampy betonowe firmy ósma trzydzieści są robione ręcznie
w naszym domowym „warsztacie”.
Najpierw pomysł trafia na papier szkicownika. Taki jest zawsze początek każdej wizji. Stojące, okrągłe, wiszące lub smukłe. Rysujemy, poprawiamy i wybieramy.
Żeby uzyskać zaprojektowany model, musimy odpowiednio ukształtować beton. Właściwy wygląd otrzymujemy dzięki silikonowym formom, które sami przygotowujemy. Wlewamy do nich mieszankę i... czekamy. Mineralny materiał, którego używamy ma tę wspaniałą cechę, że zastyga w ciągu jednej godziny, ale do całkowitego wyschnięcia oprawy lampy trzeba dużej cierpliwości. Potem jeszcze tylko krótkie szlifowanie i część dzieła jest gotowa.
Każda oprawa jest nieco inna w swojej fakturze. To efekt procesu krzepnięcia. Poszczególne egzemplarze są dzięki temu wyjątkowe i niepowtarzalne.
Beton nie musi być szary. Odpowiednimi pigmentami możemy nadać mu dowolny kolor. Zabarwione spoiwo, efektowny kabel i właściwa żarówka o ciepłym nasyceniu światła sprawiają, że betonowa lampa może interesująco wyglądać niemal w każdym wnętrzu.
Wydruk 3D to morze możliwości pozyskanych dzięki nowoczesnej technologii i wiedzy fachowców. W połączeniu z kreatywnością projektantów, inżynierów i artystów powstają zachwycające produkty. Przykładem jest lampa FLOWER. Drobne różnice pojawiające się w trakcie drukowania są czymś naturalnym i powodują, że każdy element zyskuje tym swój indywidualny „charakter”.
Lampy 3D firmy ósma trzydzieści projektowane są w domowym studiu, w Gliwicach.
Szkic i studium. Papier przyjmie wszystko – w ten sposób poszukujemy i kreujemy wstępny projekt. Inspiracji szukamy w naturze, wśród ikon designu i w sztuce.
Etap projektowania cyfrowego. Bez komputera ani rusz. Potrzebna jest zdolność posługiwania się zaawansowanym programem i umiejętność precyzyjnego liczenia. To najdłużej trwająca faza w procesie twórczym. Wymaga cierpliwości, skupienia i wiedzy.
Drukujemy, czyli materializujemy projekt cyfrowy.
Stresujący bywa ten proces. Nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Zdarzają się wpadki, błędy lub problemy techniczne. Projektowanie i drukowanie 3D to ciągła nauka i zdobywanie doświadczeń. Kiedy jednak efekt jest zgodny z pomysłem, wtedy satysfakcja jest ogromna.
Z uwagą sprawdzamy każdy centymetr produktu, by mieć pewność, że do naszych Klientów trafią wyroby najwyższej jakości.
Jeśli ostateczny produkt składa się z kilku drukowanych komponentów –tak jest w przypadku lampy FLOWER – poszczególne elementy łączymy i upewniamy się, że wszystko „leży jak ulał”. Nie stosujemy żadnych śrub, nitów, ani klejów.
Od pomysłu do produktu. Gotowe! Oddajemy w Twoje ręce unikatowe przedmioty tworzone z dbałością o każdy detal. Wierzymy, że nasze lampy doskonale uzupełniają aranżację przestrzeni i nadają jej subtelnego blasku.
Jeszcze słowo o materiałach, z których korzystamy.
Filament jest tworzywem termoplastycznym, którego używa się najczęściej w procesie wykonywania druku przestrzennego za pomocą metody osadzania topionego materiału.
W tym sposobie nanoszony surowiec przeciska się przez specjalną dyszę dodatkowo ogrzaną do temperatury ułatwiającej jego topnienie.
Choć sam druk 3D jest wciąż uznawany za nową technologię, to wspomniana wcześniej metoda została wynaleziona już w latach 80. XX wieku, a od lat 90. jest jednym z najbardziej znanych sposobów szybkiego prototypowania.
Do wykonania naszych lamp wykorzystujemy filamenty PLA, które produkuje się z tworzyw naturalnych. Dzięki łatwemu kształtowaniu są one najpopularniejsze wśród wszystkich materiałów do druku 3D.
Tworzenie nowych produktów powinno zawsze odbywać się z myślą o przyszłości naszej planety. Stosowane przez nas materiały są wykonane w pełni z biodegradowalnych surowców. W procesie konstruowania lamp nie są generowane odpady. Materiał z uszkodzonych wydruków można użyć ponownie. W filamenty zaopatrujemy się u polskich producentów.